After orientation and before going to the school to do the "store" in Hayden's class, I ran to Publix. Just a quick trip. I know that sounds weird considering it is 30 minutes away. But I was on a strict time schedule and I had a list of exactly what I was going after. With my list and my coupons, I scored $165 worth of food for about $50.
Mac & Cheese: Reg price: $2.69 -on sale Buy one get one Free (At Publix that means 1/2 price)
Sale price: $1.35
Coupons used: $1.00 of coupon in last week's paper
$1.00/2 coupon in Walgreen's January coupon book
Total cost: neg $0.15
Yogurt: Reg price: $2.00 - on sale Buy One Get One
Sale price: $1.00
Coupons used: $1.00 of one printable coupon
Some items aren't a huge sale. But if it is something I normally buy, than it is worth it. Like the capri-suns. I don't buy these every week. But I like to have them on hand for when we are too rushed to fill up water bottles in the morning. They were on sale for $2.00 (which is the Wal-mart price) but I was able to use a Walgreens coupon. They are never $2.00 a box at Walgreens and I can't use that coupon at Walmart so this is the best scenario for me to buy these.
Now back to our regularly scheduled program....
1 comment:
That souffle likes so yummy!!! I love Panera, I don't know how I could have missed that. What time do you guys meet on Friday?
Post a Comment